W dniach 10-15.06 jesteśmy na urlopie, zamówienia będą realizowane od 17.06, pozdrawiamy Visione.pl
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać rozmiar buta? 4 podstawowe zasady

4 zasady, które musisz znać, by wybrać właściwy rozmiar buta
Wybór właściwego rozmiaru obuwia to kluczowa kwestia, szczególnie podczas zakupów
w sklepie internetowym. Wbrew pozorom, rozmiar buta nie jest sprawą tak oczywistą, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Od czego on zależy i z czego wynikają trudności z dobraniem odpowiednich butów? Czym należy się kierować, kupując obuwie online?

Zasada 1. Zwróć uwagę na markę

Marki obuwnicze nie stosują jednej uniwersalnej rozmiarówki. Wielkość obuwia różni się w zależności od producenta. Przykładowo rozmiar „38” jest wartością jedynie przybliżoną, umowną. U danego producenta rozmiar „38” może być większy lub mniejszy, niż u innego. Wynika to z braku standaryzacji w zakresie rozmiarów obuwia. W praktyce każda marka obuwnicza może interpretować dany rozmiar na swój sposób. Właśnie z tego względu najlepsze e-sklepy obuwnicze nie pracują na ujednoliconej tabeli rozmiarów, która jest jedynie orientacyjna. Rozmiar obuwia powinien być każdorazowo wypadkową długości stopy, oraz przypisanego do niej typu obuwia i specyfiki danego producenta. Ta ostatnia jest bardzo istotna z perspektywy kupującego. Jeśli z powodzeniem nosimy parę butów danej marki w konkretnym rozmiarze, warto przy nim pozostać, kupując kolejną parę tego samego producenta.

Zasada 2. Zwróć uwagę na model butajak dobrać rozmiar obuwia

Rozmiar obuwia różni się w zależności od wybranego modelu. Warto wybierać te modele, które będą współgrały z naturalnym kształtem naszej stopy. Najczęściej buty ze spiczastymi czubkami powinny być kupowane o rozmiar większe, niż buty z innym typem zakończenia (okrągłym, kwadratowym). Spiczaste buty z reguły są wygodniejsze dla osób posiadających wąskie stopy. Przy szerszych stopach, nawet dobre na długość buty zakończone noskiem w szpic lub mające szycie w najszerszej części stopy, mogą powodować nieprzyjemny ucisk. Podczas zakupu kozaków warto zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia. Osoby o wysokim podbiciu będą komfortowo czuły się w butach zapinanych na zamek (zlokalizowany z przodu, z boku lub na pięcie). Jeśli szukamy butów zimowych z futrem, powinniśmy uwzględnić większy rozmiar tego typu obuwia. Buty przeznaczone do aktywności fizycznej także z zasady powinny być kupowane o rozmiar większe.

Zasada 3. Zmierz długość swojej stopy

By wybrać wygodne obuwie, należy znać długość swojej stopy. To na jej podstawie sklepy specjalistyczne dopasowują rozmiary do poszczególnych modeli i marek obuwniczych, dzięki temu niwelując możliwość wyboru złego rozmiaru. Jak zatem prawidłowo zmierzyć długość stopy i jak ten wymiar przełożyć na wielkość buta?
Krok 1. Przygotuj kartkę papieru w formacie A4, ołówek oraz linijkę.
Krok 2. Połóż stopę na kartce papieru i obrysuj jej kształt.
Krok 3. Zaznacz kropkami krańcowe punkty stopy: wierzchołek dużego palca oraz pięty.
Krok 4. Zmierz odległość pomiędzy tymi punktami za pomocą linijki.
Krok 5. Według tej instrukcji zmierz drugą stopę. Otrzymany wynik porównaj z tabelą rozmiarów dostępną dla każdego konkretnego modelu obuwia.

Zasada 4. Pamiętaj o szczegółach

Stopy są bardzo często różnej wielkości. Mierząc zatem obie stopy wg instrukcji powyżej i kupując buty, kieruj się rozmiarem większej z nich. Warto mierzyć stopę wieczorem, gdyż wtedy jest ona nieco większa. Dodatkowo istotna jest sezonowość. Stopy latem są często opuchnięte, a więc nieco większe niż zimą. Warto uwzględnić tę informację podczas zakupu sandałów. Pamiętajmy, że stopy zmieniają się wraz z upływem czasu, tak jak całe ciało ludzkie, z wiekiem często się powiększają. Stąd najlepiej byłoby mierzyć stopy przed każdym zakupem obuwia. Przy zakupie fasonu w szpic do długości stopy dodaj 0,5cm, gdyż nosek jest zwężany i stopy nie dochodzą do końca wkładki. Przy modelach z okrągłym noskiem wybierz długość wkładki równą długości Twoich stóp.

 

 

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel